اختلالات در جوجه کشی

اختلالات جوجه کشی

هنگامی که جوجه کشی اتفاق می افتد و درصد بالایی از تخم نطفه دارها بدون کمک تبدیل به جوجه می شوند نشانه این است که به خوبی دستگاه جوجه کشی شما عمل کرده ( دما و رطوبت بستگی به نوع دستگاه جوجه کشی کالیبره بوده) و البته تخم نطفه دار مطمئنی تهیه نمودید و هچ موفقی را با درصد بالای جوجه کشی انجام داده اید . اما در این مقاله میخواهیم در رابطه با اختلالات جوجه کشی و مشکلات فرایند جوجه کشی صحبت کنیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود. 

اختلالات جوجه کشی

در برخی موارد به هر دلیل هچ ناموفقی داریم که علل های زیادی دخیل هستند که برخی موارد تشخیص در زیر ذکر شده است. پیشگیری از اختلالات جوجه کشی ذکر شده در زیر شامل علائم رایج تر برای شکست جوجه کشی انجام گرفته جلوگیری می کند. علل هر یک از علایم و اقدامات اصلاحی توصیه می شود تا در دفعات بعدی با علم و آگاهی هچ موفقی را داشته باشید. البته به یاد داشته باشید هر دستگاه جوجه کشی کتابچه و DVD راهنما دارد و باید تنظیمات ماشین جوجه کشی را طبق توصیه همان شرکت انجام دهید و از افراد مبتدی راهنمایی نگیرید.

برخی از اختلالات جوجه کشی 

تخم های بی نطفه :علت، نسبت بین مرغ وخروس مناسب نبوده است ،هوای مرغدان مرغ مادر مناسب نبوده است ،خروس پیر ، مرغ پیر،تخم مرغ کهنه ،درجه حرارت بد انبار نگهداری تخم .

جنین مرده :علت ،میزان نبودن درجه حرارت دستگاه ،کافی نبودن چرخش ،تهویه نامناسب ،بیماری اسهال سفید مرغ مادر،کمبود غذایی مرغ مادر ،شوک سرما وگرما به تخم نطفه دار.

حبس شدن جوجه در تخم مرغ : علت ،کافی نبودن چرخش ،میزان نبودن حرارت دستگاه .

جوجه های نوک زده ولی بیرون نیامده :علت ،شوک حرارتی ،کافی نبودن رطوبت وحرارت .

چسبندگی جوجه به پوست :علت ،کاهش رطوبت بویژه در روزهای آخر.

جوجه آلوده به محتویات تخم می باشد: علت،رطوبت بالای دستگاه .

دیر متولد شدن : علت،تخم مرغ کهنه ،پایین بودن دمای ماشین.

جوجه های کوچک : علت ،تخم مرغ ریز ،رطوبت کم ،دمای بالا .

جوجه های فلج : علت ، پایین بودن کلسیم بدن مولد و نرسیدن ویتامین D  و کلسیم به جنین دمای متغیر دستگاه .

جوجه های بابدن نرم وبزرگ : علت،دمای پایین ،تهویه بد

 

 

برای اطلاع از آخرین و جدیدترین مطالب ما را در تلگرام دنبال کنید

 

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *